16.07.2011 07:02

MS 2011 PIEDRAHITA - začala (i skončila) smutně vrcholná soutěž v přeletech

 

Naše reprezentace obhajuje titul mistrů světa na právě probíhajícím šampionátu. Naše barvy hájí David Ohlídal, Radek Večeřa,  Renča Khunová a Petra Slívová. (další zprávy a fotografie: ceskyparagliding.cz a pgweb.cz)

 

O "bezpečnosti "dvoulajn už v ČR a v celé Evropě proudí nejen na internetu mnoho diskuzí, přidáváme překlad o množství hozených záložních padáků za prvních pár dní této vrcholné soutěže. Před dvěma lety bylo MS letěno v Mexiku, kde se létalo v mimořádně turbulentních podmínkách na křídlech "klasické" konstrukce a již tenkrát se o bezpečnosti hodně diskutovalo (kvůli smrtelné nehodě špičkového švýcarského pilota). Zde byl také kritizován systém hodnocení národních týmů (češi se díky vyrovnanému týmu stali podruhé mistry světa), způsob byl změněn - nyní se započítávají jen 2 nejlepší výsledky  v každém kole.

Zprávy z webu pořadatele o smrtelných nehodách z 6.7.2011

Po tragických událostech ze včerejšího dne (6.7.), kdy došlo ke dvěma smrtelným nehodám (argentinský pilot, Francisco Vargas a chilský pilot Eitel von Muhlenbrock), organizátoři mistrovství nadále shromažďují informace a informují o zjištěných skutečnostech. Organizátoři nehodlají spekulovat o příčinách nehod, poskytují pouze některé zjištěné skutečnosti.

Letové podmínky byly mírné, se slabým větrem, bezoblačnou termikou a s relativně slabými stoupáky.

V prvním incidentu, pilot letěl nízko nad hřebenem, následně došlo k čelní kolapsu (frontstall), kdy vrchlík prohnutý v podkově padal ve stabilním propadavém letu. Těsně nad zemí, se křídlo otočilo a pilot dopad (zřejmě v kyvu "pozn. překladu") na zem. Záložák vyhozen nebyl.

Ve druhém incidentu pilot letěl směrem k cíli ve výšce, když došlo k čelnímu kolapsu, který byl bezprostředně následovaný velkou kravatou a rotací o vysoké rychlosti. pilot dopad na zem bez použití záložního padáku.

Organizátoři včera oznámili, že byli tři další menší incidenty s použitím záložáku.

Organizátoři chtějí objasnit, že nepovažují použití záložního padáku za menší incident,pouze tím bylo míněno, že důsledky těchto incidentů jsou menší. Ve skutečnosti byly potvrzen čtyři případy, i když se mluvilo o pěti hozených záložkách. Kromě výše uvedených dvou mrtvých potvrzujeme, že všichni ostatní soutěžní piloti bezpečně bez zranění přistáli. Záložní padáky použili tito piloti: Valter Paduano (Lucembursko), Ronny Helgesen(Norsko) Steban Novoa Smith (Kolumbie) a Marina Olexina (Rusko).

Také další použití záložního padáku byl zaznamenáno v prvním TASKu, asi 3 km západně od startu, po kterém čínská pilotka Xiangping Hou přistála na stromě, byla v pořádku vyproštěna týmem horských záchranářů, ale její kluzák byl zničen. Během tréninkových dnů použil svůj záložní padák a přistál bezpečně také pilot Marko Hrgetic (Chorvatsko) . Dva další případy byly zaznamenány v registrační dni. Jeden byl Etienne Coupez z Lucemburska, druhý je neznámý, ale pravděpodobně se jednalo o soutěžního pilota. Žádná zranění nebyla ohlášena.

Chtěli bychom poděkovat místním týmům lékařů, policie a pracovníků radnice za jejich přesnou a efektivní práci, která pomohla urychlit vyšetřování a papírování, aby bylo možné zesnulé piloty letecky převézt domů.

Organizátoři, FAI úředníci a prezident FAI vyjadřují nejhlubší soustrast rodinám a přátelům Francisco Vargase a Eitel von Muhlenbrocka.

Jose Luis Diaz Iraeta - ředitel závodu

Steve Ham - ředitel soutěže

 zdroj: http://www.piedrahita2011.com/

 Po několika dnech dlouhých jednání, byla soutěž předčasně bez dalšího pokračování ukončena. Zatím je na závodech FAI 1 zakázána kategorie OPEN a organizátorum FAI 2 závodům se doporučuje totéž.

 

—————

Zpět


Paragliding kurz - Kontakt: redakce@motor-paragliding.cz , partner webu:Paragliding Acro - Paragliding-4u.cz