10.08.2011 09:17

Gradient Open - MČR 2011 v přeletech - (volný paragliding reportáž ze Sopot)

V sobotu 6.8. 2011 začal paraglidingový závod v přeletech, vrcholná soutěž. Zahájení provedl požehnáním pravoslavný kněz již v sobotu večer. Bulharské městečko Sopot a letový terén (poblíž vrcholu Levsky 2165 m. n m) je světoznámý díky závodům PWC. Jeho organizace je tedy pod vedením velmi zkušených SKYNOMAD a z Čechů pomáhá a spoluorganizuje Renča Khunová a Ondra Krupa (ten bohužel hned první den si zlomil nohu při věšení bilbordů se sponzory a tak se závodu neúčastní)

 

7.8.2011 neděle

Hned první den závodu je letové počasí s velmi slabou termikou v úzkých jadýrkách do 3m/s a nízkými základnami. Většina závodníků letí k 1.ob několik hodin (32km) a do cíle (cca 80km) se po pěti hodinách dostává jen pár vyvolených v čele s rovinovým specialistou Brábou (Michal Brabenec). V cíli jsou také naše stálice Radek Večeřa, David Ohlídal. Tomáš Brauner končí 50m před cílem. Velkou radost mají také trenovaní mladí podporovaní LAA Filip Bušo a Vít Javůrek, kteří jsou sice v cíli, ale již bez časových bodů pro pozdní přílet. Malou skvrnkou zůstává nehoda indického pilota, je v nemocnici s lehkou kompresní zlomeninou, po pádu s přebržděným křídlem bez ZP až na zem. Vše je otevřené.... závod je na začátku...

výsledky 1.kola

8.8. pondělí

ráno byla obloha bez mráčku, slíbeno bylo lepší počasí než včera, postupně všichni předletci co startují však hnijou dolů. Vypsaná úloha je postupně krácena a 3x přepisována. Ze sta kilometrů je nakonec něco přes 70 a do cíle se dostává opět jen hrstka třinácti pilotů. Nejobtížnějším místem trati je 2. otočný bod, který je v místě, kde se hřeben snižuje, přistává zde nejvíce pilotů i Standa Klikar (ten vyhrál zdejší závod, co se zde konal před MČR). V cíli tentokrát z našich znovu i Radek Večeřa, který se ujímá průběžného vedení v závodě.

 

 

Výsledky:

2. kolo

 

9.8. úterý

od rána je jasné, že bude zase dlouho trvat, než začnou stoupáky v okolí startu opravdu fungovat... čeká se dlouho a vzdušný start 54km dlouhé úlohy je otevřen až v 15.40. Před startem se ve chvíli otevření okna vytvořil stabilní stoupák, co všechny zvedal do základny, tentokrát ve výšce téměř 2500 metrů a vše funguje k velkému překvapení uplně parádně. Nasledoval opravdový závod, který stejně jako včera vyhrává  německý pilot Marc Wensauer, z českých pilotů je zde první Michal Sneiberg se ztrátou 10minut na vítěze. Do cíle dnes dolétá 94 pilotů. V celkovém pořadí se před Radka Večeřu dostává David Ohlídal, v ženách vede Renča, v sériové třídě Brába a ve standardu Jára Tůma.

 

Výsledky:

3. kolo

Celkové výsledky:

Open

Ženy

Serial

Standard

Tandem

Týmy

 

středa a čtvrtek 10. a 11.8. bylo neletovo, při přechodu fronty hodně pršelo a silný vítr roznesl polovinu stanů..... při večírku se jedlo skopové a do noci všichni tančili protože se zároveň slavily Renči narozeniny!

 

pátek 12.8.

od rána modrá obloha dobrá viditelnost a chladný vzduch, létaly v termice první tandemy a všem se zdálo, že vypsaná úloha 108km má smysl. Po otevření startu se všichni snadno zachytávají a drží se v bezoblačné termice na kraji startovní kružnice.... již na prvním OB je však jasné, že to nebude jednoduché a při návratu ke kopci fouká výrazný západní vítr a tvoří silnou turbulenci na kterou mnozí závodníci později nadávali, ale do vysílačky se nikomu mluvit nechtělo. Většina pilotů tentokrát končí mezi 2. a 3. otočným bodem v rovinách. Roviny nakonec posadí postupně všechny, jen Renča a Šnajby dolétají do cíle a Tomáš Brauner je kousek před ním.

 

Celkové výsledky:

MČR 2011

SOPOT

Open

1. David Ohlídal

2. Radek Večeřa

3. Michal Šneiberg

Serial

1. Štefan Vyparina

2. Michal Brabenec

3. Mark Eckhard

Týmy

1.Gradient

2. No Stress

3.Axis

Ženy:

1. Renča Khunová

2. Tereza Vidláková

3. Tatiana Noskova (rus)

standard:

1. Jaroslav Tůma

2. Jana Krátká

3. Jenda Krátký

Tandem:

1.Bedřich Tkaný

2.A.Teslenko(rus)

3.Jindra Fikar

 

Kompletní celkové výsledky MČR 2011: Open, Ženy, Serial, Standard, Tandem

čtěte také:

Bláznivý rychlokurz paraglidingu: Pokud přežijeme, medaile je jistá
 

zdroj: Paragliding-4u.cz

—————

Zpět


Paragliding kurz - Kontakt: redakce@motor-paragliding.cz , partner webu:Paragliding Acro - Paragliding-4u.cz