01.08.2010 17:44

MČR 2010 - volný paragliding (reportáž)

TATRA OPEN 2010 (31.7.- 6.8.2010) je letos nejvyšší českou soutěží, mistrovstvím České Republiky kapacita závodu byla určena na 100 soutěžících. Jako terény jsou plánovány hlavně Chopok a Donovaly.

 

Den 1
Hned v sobotu se uletělo první kolo z Donoval, ve kterém šlo hlavně o to doletět po trati co nejdále, to nahrávalo taktizujícím pilotům a vedení v závodu se ujal Dan Ort. Někteří závodníci nevěřili předpovědi natolik že přijeli o den později (Hanz Slabihoudek, Petr a Zděnka Chromcovi, Petra Slívová, Šakal ....) a o první kolo "přišli" i 2 závodníci pro "technické problémy", protože neměli tracklock zapnutý vůbec.

Den 2

V neděli se opět lítá na Donovalech, 70% startovního pole přistává po cca 13km trati, cíl opět nikoho nepřivítá a vítězí slovenský pilot Matěj Muhelyji a Adrian  Liptai se ujímá prvenství i v průběžném pořadí, Dan Ort je o pár bodu 2. (oba serial class!)

Den 3

V pondělí je velmi dobrá předpověď, má být sice velmi slabý vítr, fouká však tolik že se dá na Donovalech svahovat a po větru to maže 60km/h. Je vypsána trať více než 100km dlouhá a tentokrát je 7 pilotů v cíli. První přilétá Adam Žemba a se ztrátou za ním pár minut Petr Chromec (jeho tracklock zde). Průběžného vedení v celkovém pořadí se ujímá David Ohlídal, Adrian se propadá na 10 místo. Smolařem dne se stává Honza Kupka, který sice dolétává do cíle, chybí mu však o 10 metrů jeden otočný bod a tak přichází o 600 bodů...

Den 4 a  Den 5

oba dny byli neletové, závodníci se věnovali různým aktivitám, zpestřením při čekání na Donovalech byla lezecká soutěž, kterou vyhrál Michal Krista. Také hojnou účast mělo raftování a ježdění na motokárách v hale.

Den 6

Počasí se umoudřilo, letělo se opět z Donoval, byl vypsán Task 87km již známou trasou: údolím na sever na Ružomberok, otočit hrádek Likavku a pak výlet na západní Tatry a zpět do Liskové na přistání. Nejlépe letěli slovenští piloti avšak do cíle se opět nikdo nepodíval. V případě, že vyjde neletová předpověď, čeká nás zítra jen vyhlášení. Dnes několik pilotů mělo při přistání potíže a dva dokonce házeli záložák, naštěstí vše bez následku, jak pro zdraví pilotů tak pro vybavení.

Den 7

Počasí ráno vypadalo na pohled letově, detekce blížící se oblačnosti na internetu mluvila jasně, ve 12 hodin déšť a tak ředitel závodu Peter Vrabec oznámil na tuto hodinu závěrečné vyhlášení.

Vítězem celkového pořadí se stává tedy místní pilot Adam Žemba (SK) Ozone Mantra, následovaný Davidem Ohlídalem (CZ) Axis Mercury a Štefanem Vyparinou (SK) Ozone Mantra, v kategorii Serial vítězí Adrian Liptai (SK) Advance Omega 6 následovaný Pavlem Ikerem (CZ) Advance Omega 8 a Mílou Pokorným (CZ) Gradient Avax XC3. Kategorii ženy vyhrává Renata Kuhnová Axis Mercury, druhá Hanka Matyásková Sky Eris4 a třetí Zdenka Chromcová Gradient Avax SR8.

Mistrem české republiky 2010 je tedy David Ohlídal a v kategorii Performance Pavel Iker, mistrině české rebubliky vyhlášená dle sportovního řádu být nemohla, neboť se účasnilo méně než 5 pilotek. Vlastně celý závod byl částečně poznamenán malou účastí českých pilotů, také chyběla nekterá zvučná jména českého rankingu jako Brauner, Vrbenský, Šneiberg a další.

Ředitel závodu Peter Vrabec si zaslouží velký dík za pořádání letošního MČR, organice fungovala spolehlivě a vše bylo jak má být. Počasí poměrně přálo, v závodě se ulétla 4 platná kola, do cíle se doletělo sice jen jednou, avšak doletěná disciplýna měřila "téměř" 100km.

Celkové výsledky na webu organizátora.

 

—————

Zpět


Sponzoři reportáže:


 


Paragliding kurz - Kontakt: redakce@motor-paragliding.cz , partner webu:Paragliding Acro - Paragliding-4u.cz