26.03.2010 07:49

Gradient a Axis pro sezonu 2010

o novinkách českých výrobců vás informujeme pravidelně dnes přinášíme další zprávy z našich luhů a hájů pro nadcházejísí sezonu.

Gradient

O novém Orbitu 3 bylo již napsáno mnoho, kategorie kluzáku je  EN-B (LTF 1-2) a na štíhlosti 5,37 podává příjemný výkon ruku v ruce s bezpečností. Navíc je vyráběn v pěti velikostech a velikost 22 je jako stvořena pro svižnější motorové létání - takže mnohým z vás jistě udělá radost.

Avax XC3 zatím čeká na certifikaci EN-D, odtajněno však již bylo že bude létat se štíhlostí 6,8 a oproti svému předchůdci bude jeho nejlepší výkon ležet v oblastech vyšších rychlostí.

Trocha historie: vývoj křídel Gradientu leží v rukou Ondřeje Dupala a Václava Sýkory, mimořádná souhra a letitá spolupráce Top-pilota a konstruktéra zaručuje, že každé křídlo té to firmy prochází dlouhým vývojem na jehož konci stojí křídlo vyvážených vlastností, známého rukopisu, na němž je znát s jakou péčí byl vyvíjen (nekteré modely předchází mnoho prototypů)

www.gradient.cx

AXIS

Novinkou pro letošní rok je tedy "sériově" vyrábené XC závodní křídlo Mercury 3, samozřejmostí se již stalo "dvojité řízení", jeho štíhlost je 7,61 a vyniká hlavně nezvyklým tvarem opačného klenutí krajů náběžné hrany, patrného při pohledu ze předu. Způsob vyvázání a stužení vrchlíku umožnil snížit počet šňůr a jejich celková délka je jen 230 metrů, to má za následek nárust výkonu a také maximální dopředná rychlost udávaná výrobcem je 65+km/h.

Vega 3 zatím také čeká na test (EN-C) její štíhlost vzrostla oproti předchůdkyni na 5,9 a počet šňůr byl snížen vyvázáním "déček" do půl řady (jedné šňůry) - dle vyjádření test pilota se jedná o velmi příjemné křídlo díky zlepšené ovladatelnosti, kde záměrný nárust výkonu je provázen stejnou pasivní bezpečností předchůdkyně.

Trocha historie: firmě Axis vyvoj pohání od roku 2003 známý konstruktér František Pavloušek, firma investuje do pokrokového vlastního vývoje značné prostředky a tak pro svoje křídla s "lidskou tváří" čerpá zkušenosti hlavně z mnoha závodních prototypů/speciálů, které každo ročně vyrábí a létají na nich firemní piloti.

www.axispara.cz

—————

Zpět


Paragliding kurz - Kontakt: redakce@motor-paragliding.cz , partner webu:Paragliding Acro - Paragliding-4u.cz